Tereny zielone

W wielkich miastach oraz całych aglomeracjach niezwykle ważnymi elementami przestrzeni, są tereny rekreacyjne pełne zieleni. W całym zgiełku często mamy ochotę na odpoczynek i spędzenie mile wolnych chwil. W takich miejscach ludzie nabierają sił oraz mogą uprawiać sport, czy też zrelaksować się. Miejsca pełne roślinności, są bardzo potrzebne ludziom oraz zwierzętom.

Skwerki oraz parki, są ulokowane w każdym mieście oraz miasteczku. Takie miejsca, które, są elementem infrastruktury, to tereny zielone. Ich przeznaczenie, jest przeróżne, ale mają na celu zazwyczaj rekreację. Istnieje wiele rodzajów takich miejsc. Mogą być, to:

  • parki
  • ogrody botaniczne
  • ogrody zoologiczne
  • bulwary
  • promenady

Takich miejsc może być w jednym mieście bardzo wiele. Wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego, według którego tworzy się całą infrastrukturę. Parki miejskie, to miejsca, w których znajdują się place zabaw, fontanny, ławki na których możemy odpocząć. Przede wszystkim jednak, jest w nich wiele drzew oraz krzewów różnych gatunków. Nad doborem roślinności w tworzonych parkach czuwają projektanci zieleni, którzy znają się na rzeczy. Rośliny takie muszą być nie tylko piękne, ale dostosowane do danego miejsca wielkością, czy też wytrzymałością. Fachowcy potrafią o to zadbać bez większego problemu.

Ogrody pełne fauny i flory

Miejscami, które zaliczamy do terenów zielonych, są oczywiście ogrody zoologiczne i botaniczne. Istnieją one w wielu miejscach na całym świecie. W ogrodach botanicznych pojawia się często wiele niespotykanych gatunków drzew oraz kwiatów. Rzadkie okazy przyciągają turystów, a także spragnionych odpoczynku mieszkańców danego miasta. Romantyczne alejki wśród drzew i krzewów, kolorowe i pachnące kwiaty, to miejsce dla ludzi, którzy chcą umówić się randkę, rodzinny spacer, czy też zrelaksować się. W ogrodach zoologicznych możemy również odpocząć, a poza tym oddać się rozrywce. Poznawanie nowych zwierząt pochodzących z odległych zakątków świata, to ciekawe doświadczenie dla naszych dzieci. Dorośli natomiast mogą się świetnie bawić, a w dodatku napawać się widokiem zieleni. Dla wielu z nas taka forma spędzenia wolnego czasu, to coś co pozwala nabrać nowych sił. Zieleń, jest bardzo potrzebna zarówno nam ludziom, jak i zwierzętom, które żyją obok nas na całym świecie.