O Pracowni

Pracownia projektowa

Na rynku istnieje dziś bardzo dużo biur architektonicznych, które oferują różnorodne usługi skierowane do wszystkich ludzi. Niektóre firmy specjalizują się w konkretnej dziedzinie, inne oferują kompleksowe wykonywanie projektów dotyczących każdego rodzaju przestrzeni.

Miejsca do zamieszkania

Niektóre firmy zajmujące się projektowaniem, specjalizują się w domach jednorodzinnych, czy też osiedlach mieszkaniowych. Budownictwo mieszkaniowe ciągle się rozrasta. Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe bloki, czy też segmenty mieszkaniowe. Projektanci muszą przestrzegać wiele norm prawnych oraz przeprowadzić odpowiednie pomiary, badania w celu wyeliminowania błędów. Muszą także pamiętać o tym, by na każdym osiedlu mieszkaniowym znalazły się tereny zielone oraz miejsce dla zabaw dzieci. Zazwyczaj sam wygląd bloku oraz jego otoczenia zależy od wyobraźni projektanta. Jednak zazwyczaj odbywa się, to w ramach konsultacji z inwestorem. W przypadku domów jednorodzinnych, to właściciele przyszłego domu wyrażają swoje zdanie i chęci. Projektant ma za zadanie spełnić ich prośby oraz wizje. Marzeniem wielu młodych architektów, jest własna pracownia projektowa. Będąc właścicielem takiej firmy można wykonywać specjalne projekty, określone usługi, jakie sami zechcemy. Własna pracownia, to także większe pole dla kreatywności.

Budynki usługowe

Wiele biur projektowych zajmuje się ogromnymi projektami centrów handlowych, czy też hal przemysłowych. Takie projekty wymagają dużo wiedzy technicznej oraz kreatywności. W przypadku galerii handlowych, zarówno wnętrze, jak i zewnętrzny wygląd obiektu może być zaplanowany w ciekawy i nowoczesny sposób. Nowoczesne rozwiązania i zastosowanie technologii pozwala uzyskać ciekawe efekty, czego przykładem, są istniejące w każdym większym mieście galerie. Hale przemysłowe oraz inne budynki o takim przeznaczeniu wymagają czasami mniej kreatywności, ale za to więcej znajomości rozwiązań technicznych. Jeśli w danym obiekcie ma znajdować się zakład produkcyjny, jego właściciel na pewno zechce, by projekt uwzględniał obecność maszyn, hałasu, czy też innych czynników. Znajomość prawa przez architekta, jest konieczna.

Istnieją także architekci, których zadaniem, jest adaptacja gotowych projektów. Polega, to na przekształcaniu utworzonych wcześniej miejsc i wprowadzeniu ewentualnych zmian.